Tradycyjne święta

Święta Bożego Narodzenia to jedno z najbardziej popularnych świąt na świecie. Może nie wszystkich krajach jest obchodzone, ale prawie w każdym kraju 25 grudnia to dzień wolny od pracy.
W okresie przed świętami wiele firm organizuje tzw. spotkania opłatkowe, czasami to jedyna okazja w roku, aby zobaczyć wszystkich pracowników w jednym miejscu, w jednym czasie.
W Polsce Boże Narodzenie traktowane jest jako okazja to rodzinnych spotkań, a także do spotkań w gronie najbliższych znajomych. Ten czas najczęściej traktowany jest jako czas wyciszenia, ale jednocześnie jako czas, kiedy staramy się być lepsi i milsi. Pomijając aspekt religijny, po prostu w tym okresie chcemy być dobrzy.

Święta to też czas gotowania, pieczenie i oczywiście jedzenia. W niektórych domach przygotowania do świąt, szczególnie jeśli dotyczy to dużej wielopokoleniowej rodziny, zaczynają się bardzo wcześnie.
Specjalne świąteczne przepisy, np. te dotyczące piernika, wspominają o przygotowywaniu ciasta dużo wcześniej. Dla zapominalskich jest jednak ratunek. Ciasta bez pieczenia (delektujemy.pl/przepisy-na-ciasta/bez-pieczenia/)  to wyjście dla osób, które w ostatniej chwili postanowili do menu dodać coś słodkiego lub po prostu nie mają tyle czasu, aby przygotowywać ciasta w tradycyjny sposób.
W Boże Narodzenie nawet osoby, które są na diecie, pozwalają sobie na małe co nieco. Zjedzenie ciasta z kremem nie wiąże się z ogromnymi wyrzutami sumienia.

Boże Narodzenie to czas kiedy tradycja spotyka się ze współczesnością. Z jednej strony tradycyjny wieczór wigilijny, 12 potraw, spotkania w gronie rodzinnym, a z drugiej strony wyjazdy w góry czy w ciepłe kraje, aby uciec od zgiełku związanego z przygotowywaniem świąt, tradycyjnych świątecznych potraw.
Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z gotowania i pieczenia, wolą zamówić i kupić w piekarniach i cukierniach. Tradycje związane z obchodzeniem świąt w jednych rodzinach są co roku kultywowane, a w innych są całkowicie zapominane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *