Rewolucja w sprzedaży leków

Od 1 kwietnia 2019 wszedł w życie obowiązek o nazwie „raportowanie sprzedaży z apteki”.Co to takiego? Kogo to dotyczy?

Obowiązek ten ma być kolejnym, skutecznym narzędziem w walce z brakiem leków refundowanych. W Polsce środki lecznicze są o wiele tańsze, co wiązało się z masowym wywozem leków przez hurtownie do zagranicznych kontrahentów, co niosło za sobą konsekwencję dużych braków leków, często ratujących życie w naszych polskich aptekach. Jednym z głównych celów stawianych przez Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi jest zahamowanie nielegalnego wywozu leków za granice polski. Na podstawie zebranych danych Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny będą mogli skutecznie realizować politykę lekową państwa, co niesie za sobą dbanie o dobro pacjenta.

Kogo obowiązuje nowy przepis?

Nowemu obowiązkowi raportowania sprzedaży produktów leczniczych podlegają wszystkie podmioty, które zajmują się sprzedażą produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobami medycznymi. Podsumowując obowiązek raportowy obejmie między innymi punkty apteczne, apteki jak również działy farmacji szpitalnej i apteki szpitalne, hurtownie farmaceutyczne. Dodatkowo przestrzeganie nowego obowiązku będzie dotyczyło podmioty, które wnioskują lub uzyskali pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Czy raportowanie sprzedaży z apteki ułatwi dostępność lekarstw? Przeczytaj:  raportowanie sprzedaży z apteki – rsa24.pl

Docelowo pacjenci będą mogli uzyskać szybką oraz pełną informację z dokładnością do danej apteki we wskazanym mieście, gdzie i w jakiej ilości znajduje się poszukiwany lek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *