Przywóz zwłok z innego kraju do Polski

W dobie migracji i stałych podróży bardzo często zdarza się śmierć poza granicami swojego kraju. W takim przypadku rodzina zmarłego staje przed zadaniem transport ciała.  Nie można tego wykonać na własną rękę dlatego też przewóz zwłok z zagranicy zleca się firmą pogrzebowym. W zależności od możliwości logistycznych i budżetowych transport ten może odbywać się drogą lądową lub drogą powietrzną.
W przypadku drogi powietrznej zwykle ciała zmarłych są wysyłane za pośrednictwem samolotów towarowych i są odbierane przez przedstawiciela domu pogrzebowego w terminalu cargo na lotnisku. Jednakże rodzina posiada prawo eskortować ciało (to znaczy wysyłać ciało na pokładzie samolotu pasażerskiego, którym ona podróżuje), a ty sam istnieje możliwość odebrania ciała w miejscu docelowym.
Koszt wysyłki towaru zależy od wagi przesyłki i odległości od miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia.W odniesieniu do transport lądowego, zazwyczaj z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonego do tego celu samochodu przyjmuje się, że  do każdego przewozu zwłok transportowanych przez granice państwowe należy dołączyć specjalny dokument podróży wydany przez państwo, w którym rozpoczyna się przewóz. Transport może odbywać się tylko w nieprzeniknionej trumnie, która zawiera tylko zwłoki i rzeczy osobiste, które mają zostać pochowane lub spalone wraz z ciałem. Jeśli dana osoba zmarła na chorobę zakaźną, zwłoki muszą być owinięte w materiał zaimpregnowany roztworem antyseptycznym. Umowa ustanawia również minimalne standardy dotyczące trumien używanych do przewozu zwłok przez granice międzynarodowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *