Przywóz zwłok z innego kraju do Polski

W dobie migracji i stałych podróży bardzo często zdarza się śmierć poza granicami swojego kraju. W takim przypadku rodzina zmarłego staje przed zadaniem transport ciała.  Nie można tego wykonać na własną rękę dlatego też przewóz zwłok z zagranicy zleca się firmą pogrzebowym. W zależności od możliwości logistycznych i budżetowych transport ten może odbywać się drogą lądową lub drogą powietrzną.
W przypadku drogi powietrznej zwykle ciała zmarłych są wysyłane za pośrednictwem samolotów towarowych i są odbierane przez przedstawiciela domu pogrzebowego w terminalu cargo na lotnisku. Jednakże rodzina posiada prawo eskortować ciało (to znaczy wysyłać ciało na pokładzie samolotu pasażerskiego, którym ona podróżuje), a ty sam istnieje możliwość odebrania ciała w miejscu docelowym.
Koszt wysyłki towaru zależy od wagi przesyłki i odległości od miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia.W odniesieniu do transport lądowego, zazwyczaj z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonego do tego celu samochodu przyjmuje się, że  do każdego przewozu zwłok transportowanych przez granice państwowe należy dołączyć specjalny dokument podróży wydany przez państwo, w którym rozpoczyna się przewóz. Transport może odbywać się tylko w nieprzeniknionej trumnie, która zawiera tylko zwłoki i rzeczy osobiste, które mają zostać pochowane lub spalone wraz z ciałem. Jeśli dana osoba zmarła na chorobę zakaźną, zwłoki muszą być owinięte w materiał zaimpregnowany roztworem antyseptycznym. Umowa ustanawia również minimalne standardy dotyczące trumien używanych do przewozu zwłok przez granice międzynarodowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *