Pianino – ile kosztuje, jakie wybrać i gdzie uczyć się gry?

Pianina od dziesięcioleci są szeroko znanym i docenianym instrumentem. Napisano dla nich wiele utworów muzycznych, a na występy słynnych pianistów ciężko się dostać. Zagościły tez w prywatnych domach. Kilkadziesiąt lat temu nauka gry na pianinie była wręcz obowiązkowa u młodych osób z „dobrego domu”. Obecnie pianina równie często stoją jako gustowna ozdoba. Ile jednak kosztuje taki instrument? Czym się kierować przy zakupie?

Ceny są bardzo różne. Używane pianino można kupić już za 3tys złotych. Nowe pianina znanych marek mogą kosztować nawet 500tys zł. Różnice są więc kolosalne. Do wyboru mamy również pianina elektroniczne(znane tez jak cyfrowe). One zazwyczaj tańsze i znacznie szerzej dostępne. Nie mają jednak one tej estetyki co stare dobre drewniane instrumenty wiec nie mogą by jednocześnie elementem ozdobnym domu.

wybieramy pianino by rozpoczac lekcje gry

Podstawowymi różnicami w pianinach jest liczba klawiszy. Dla tych, którzy chcą brać dopiero pierwsze lekcje gry na pianinie (początkujących) poleca się instrumenty 61-klawiszowe, czyli pianina pięciooktawowe. Zaś dla tych, których interesuje nauka gry na pianinie muzyki klasycznej jedynym wyborem będą pianina o 88 klawiszach. Klawiatury pianin elektronicznych dzielą się ponadto na „lekkie” i „ciężkie”(z ważonymi klawiszami). Ta pierwsza jest lekka w graniu, nie trzeba dużo wysiłku do naciskania klawiszy, przez to jednak pianino traci na ekspresji. Klawiatura ważona daje o wiele większe pole do popisu gdyż pozwala stopniować siłę nacisku na klawisze.

Jeżeli decydujemy się na elektroniczną wersję, należy pamiętać że standardowe pianino posiada dwa pedały (chociaż nieraz są trzy). Jeden ma za zadanie przedłużyć brzmienie dźwięków, drugi wycisza pianino. Nie wszystkie pianina elektroniczne je posiadają, dlatego warto przy zakupie zwrócić na nie uwagę, są one bardzo przydatne.

Nieważne czy kupimy pianino tradycyjne, drewniane, czy elektroniczne. Najważniejsze jest u kogo będzie odbywać się nasza nauka gry na pianinie i ja ze swoje strony polecam Wam w mieście Kraków nauczycieli, których sylwetki znajdziecie tutaj: http://krakow.smileflow.pl/lekcje/gry-na-pianinie/. Dzięki tym nauczycielom nauka gry na pianinie polega na nauce tego czego sami chcemy. Pamiętajmy, że jak dobrze nauczymy się grać na pianinie, to z pewnością magia tego instrumentu zachwyci nas i naszych znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *