Krew pępowinowa – skuteczność metody

Pobieranie krwi pępowinowej i bankowej w niej komórek macierzystych, daje możliwość przeprowadzania terapii z ich użyciem. Krew pępowinowa jest niezbędna do leczenia ciężkich chorób dziecka, rodzeństwa, a nawet samych rodziców. Może okazać się uzdrowieniem na śmiertelne choroby całej rodziny lub może się zwiększyć szansa wyleczenia.

Nie wiadomo jakie choroby mogą przytrafić się naszym bliskim. 80 różnorodnych chorób (hematologicznych i onkologicznych) jest zwalczanych przez komórki macierzyste. Pobrać może zarazem dziecko, jak i osoba dorosła, ale tylko raz. Okres przechowania takich komórek jest bardzo długi, nawet przez kilkadziesiąt lat. Doświadczenia transplantacji może potwierdzić każdy bank krwi pępowinowej z całego świata. Krew pępowinowa – skuteczność tej metody potrafi zabezpieczyć przyszłość całej rodziny.

Jedynym ograniczeniem krwi pępowinowej, jest wąski zasób krwi ze sznura pępowinowego i łożyska. Na szczęście ta ilość jest wystarczająca do przeszczepienia więcej niż jedną porcję krwi lub dokonać przeszczepienia z innych źródeł (np. szpiku kostnego). Sposobu po raz pierwszy Polski Bank Komórek Macierzystych. Podczas transplantacji, lekarze uzupełnili ilość komórek ze szpiku młodszego dawcy. Poza tym trwa zaawansowane rozmnażanie komórek macierzystych in vitro z krwi pępowinowej. Już wykonano pierwsze zabiegi komórkami macierzystymi in vitro. Niestety komórki pobrane ze szpiku nie są tak cenne, jak te z pępowiny. Proces pozyskania w przypadku krwi pępowinowej trwa dużo krócej i mniej inwazyjnie niż w przypadku pobrania komórek ze szpiku, gdzie jest wymagane znieczulenie miejscowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *