Dobór ramki do zdjęcia

drewniane ramki

Oprawianie zdjęć sprawia, że zawartość ramki jest dobrze chroniona przed czynnikami środowiskowymi. Zdjęcie nie ulegnie „wypalcowaniu” ani zakurzeniu, a także chronione jest przed wilgocią w formie kropli czy aerozolu.

Dobór ramek rozpoczyna się od poznania rozmiarów zdjęć. Ramki nie mogą być zbyt małe, ponieważ zmuszałoby to do docinania zdjęć. Duże ramki drewniane od biedy można próbować dopasować poprzez ich demontaż, zukosowanie krawędzi listew do odpowiedniego rozmiaru i ponowne połączenie. Listwy są często spinane za pomocą metalowych, wbijanych klamerek, więc ta czynność nie nastręcza dużych trudności. O wiele bardziej kłopotliwe jest ścinanie listew pod kątem 45 stopni. Do przeróbek tego typu ramy aluminiowe zazwyczaj zupełnie się nie nadają.

Równie istotną kwestią, co rozmiary ramki jest wybór jej rodzaju, faktury, kolorystyki, zdobienia tak, aby pasowały do przyozdabianego wnętrza, ale i do zdjęcia. Starsze, czarno-białe zdjęcia będą się świetnie prezentować w ramkach drewnianych, bogato zdobionych, nawiązujących do dawnych lat. Niestety takie ramy niekoniecznie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, a więc można pójść w drugą stronę i wykorzystać ramy jak najprostsze, postawić na kontrasty: czerń i biel.

Można wykorzystać tuta passe-partout, czyli rodzaj oprawy zdjęć i ilustracji, cechujący się obecnością dużej ilości płaskiej, białej przestrzeni, która pozwoli wyeksponować zdjęcie i skupić na nim wzrok. Tło tego typu oprawy czasami wcale nie musi być jednorodne, a może zawierać delikatną grafikę lub bigowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *