Alpinizm w pracy

Coraz większą popularność w Polsce zdobywają szkolenia wysokościowe. Przyjrzyjmy się zatem, czym to tak naprawdę jest.
Szkolenia wysokościowe są dostępne dla osób prywatnych, jak i dla firm, które chcą przygotować swoich pracowników do pracy na wysokościach. Oprócz techniki poruszania się, takie szkolenie obejmuje również podstawowe zasady BHP. Do wyboru są różnie poziomy trudności i rodzaje pracy, zależnie od wymogów klienta.

Praca na wysokości to niebezpieczny zawód. Wymaga od pracownika nieustannej uwagi i skupienia, nie tylko na wykonywanej pracy, ale również na ochronie życia własnego i współpracowników. Nie jest to zawód dla wszystkich, trzeba wykazywać się niezwykłą precyzją, a szkolenia wysokościowe mają do tego przygotować, Najczęstszymi wypadkami są upadki, poślizgnięcia, często śmiertelne lub bardzo ciężkie.

Kiedy myślimy o alpinizmie, myślimy o wspinaczce w górach. To słowo ma jednak również drugie znaczenie,a mianowicie alpinizm przemysłowy. Według Sejmu RP alpinizm oznacza również każdy rodzaj wspinaczki- nie tylko w góry- wymagający specjalistycznego przygotowania. Alpinizm przemysłowy jest praktykowany na budowach, przy myciu okien, stawianiu rusztowań czy konserwacji anten. Dla wielu ludzi to łączenie pasji z pracą. Mimo licznych zagrożeń- kontaktu ze szkodliwymi substancjami, silnego wiatru, nawet zasłabnięć alpinistów przemysłowych nie brakuje. By nim zostać, należy zrobić badania lekarskie, a następnie kurs- pięć dni podstaw, a następnie praktyka: przewieszanie lin, odciąganie lin od ściany czy przechodzenie z liny na linę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *